Harvard İle

Boğaziçi Üniversitesi İkinci Bahar Akademi’de, Harvard’a ilk ziyaret gerçekleştirildi…

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından, Üniversitenin 150. yıl etkinliklerinden biri olarak başlatılan İkinci Bahar Akademi’de, ilk Harvard değişim programı 12-20 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Ziyaretleri boyunca, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Tamer Atabarut ve Akademi Yöneticisi Burcu Ertürk Kılıç katılımcılara eşlik etmiştir.

Harvard Sürekli Eğitim Bölümü Dekanı Huntington D. Lambert ve Harvard Institute for Learning in Retirement (HILR) Direktörü Leonie Gordon, İkinci Bahar Programı’ndan gelen katılımcıların üniversitedeki programını yürütmüşlerdir.

Harvard Üniversitesi’nde, katılımcılara güncel birçok farklı konuda seminerler sunulmuştur: Müslüman Milliyetçiliği ve Yeni Türkler başlıklı kitabın yazarı Prof. Jenny White tarafından “Turkey in the Balance: The Rise of Muslim Nationalism” (Dengedeki Türkiye: Müslüman Milliyetçiliğinin Yükselişi); Dr. Mark Yessian’dan “Aspects of US Constitution” (Amerikan Anayasası’nın Yönleri); Prof. Serhii Plokhii’den “The Fall of the Soviet Union and the Ukraine” (Sovyet Birliği’nin Yıkılışı ve Ukrayna).

Farklı birçok meslek dalından gelen katılımcılarımız, Cambridge’de Harvard ve MIT kampuslarını ziyaret ettiler, buradaki belli başlı merkezleri ve bölümleri gezme ve tanıma imkanı buldular. Ayrıca, Boston Başkonsolosu Sayın Ömür Budak ile temaslarda bulundular.

İkinci Bahar katılımcılarına, Harvard’da HILR bünyesinde 14 Ekim 2014 Salı günü birçok Türk ve Amerikan davetlinin de bulunduğu bir resepsiyon düzenlenmiştir.

Katılımcıların Boston’daki son akşamlarında ise, HILR tarafından kendilerine sertifika töreni ve kapanış kokteyli düzenlenmiştir. Harvard ve Boğaziçi Üniversiteleri tarafından ortak olarak hazırlanan sertifikalar, katılımcılara kalabalık bir tören ile takdim edilmiştir.

Törenin ardından ise, İkinci Bahar Programı katılımcılarının onuruna düzenlenen Türk Müziği konseri yer almıştır. Boston’da yaşayan ve Harvard Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak da görev yapan müzikolog Dr. Mehmet Ali Şanlıkol ve ekibi tarafından verilen konser, Türk ve Amerikan ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

New York’a düzenlenen gezide ise, New York şehir turunda şehrin tarihi ve sosyolojik yapısı incelenmiştir. Ayrıca, New York Ticaret Ataşesi Sayın Mustafa Ali Yurdupak ile bir araya gelinmiştir.